وبلاگ

مشاور مالیاتی باید به چه قوانینی تسلط داشته باشد؟

مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی، فردی است که در حوزه مالی و حسابداری تخصص دارد؛ همچنین به قوانین مالیاتی تسلط داشته و می‌تواند پرونده‌های مالیاتی در مراجع قضایی را به خوبی بررسی کند. چون قوانین مالیاتی، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و افراد باید سواد حقوقی بالایی داشته باشند؛ به همین دلیل انتخاب مشاور مالی خوب می‌تواند مانع از تحمیل هزینه‌های مالیاتی اضافی شود. اگر شما هم درگیر پرونده مالیاتی هستید، می‌توانید به تیم حرفه‌ای ما در رابین محاسب مانا مراجعه و وکیل مالیاتی مناسب خودتان را انتخاب کنید. اگر تمایل دارید که به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست پیدا کنید با ما تا انتهای مطلب امروز همراهی کنید.

اهمیت مشاور مالیاتی در کسب و کارها

مشاور مالیاتی نقش مهمی در راه اندازی کسب‌وکارها دارد؛ چرا که هدف صاحبان مشاغل از راه‌اندازی یک کسب‌وکار، ایجاد ارزش افزوده برای آنها و مشتریان‌شان است؛ به این معنی که هر چقدر میزان سودی که یک شرکت به دست می‌آورد بیشتر باشد، آورده مالی صاحبان مشاغل نیز افزایش می‌یابد؛ در نتیجه چرخه اقتصادی شرکت‌ها به‌ خوبی ادامه می‌یابند و در رشد آنها تاثیر مثبت می‌گذارند.

برای اینکه هدف کسب سود بیشتر در یک شرکت تحقق پیدا کند، اول از همه باید به حفظ سرمایه مجموعه توجه شود. راهکارهای زیادی برای صاحبان بنگاه‌های اقتصادی وجود دارد. یکی از آنها مالیات سالانه بوده که هر سال باید به دولت پرداخت کرد. بسیاری از فعالان اقتصادی عقیده دارند مالیاتی که سازمان امور مالیاتی برای شرکت‌شان تعیین می‌کند، عادلانه نیست و اذعان دارند بسیاری از شرکت‌های هم‌تراز با آنها مالیات کمتری می‌پردازند.

به همین دلیل است که مشاوره مالی و مالیاتی می‌تواند در این گونه موارد کمک کند. وکیل مالیاتی که تخصص بالایی داشته باشد می‌تواند با توجه به دانش خود و آگاهی کامل از قوانین مالیاتی، با کاهش مالیات پرداختی از اموال و دارایی‌های شرکت محافظت کند.

مشاور مالیاتی

برای مطالعه ی بیشتر: یک مشاور مالیاتی چه کاری را انجام می دهد؟

قوانینی که مشاور مالیاتی باید در آنها مسلط باشد

برای اینکه مشاور مالیاتی بتواند از سرمایه و اموال کسب‌وکارها محافظت کند باید به قوانینی تسلط داشته باشد که عبارتند از:

پشتیبانی مالیاتی

پشتیبانی مالیاتی یعنی یک کسب‌وکاری که از مجموعه‌ای از رده‌های شغلی به وجود می‌آید، برخی از آنها به حوزه اجرایی و برخی دیگر به حوزه امور مالی شرکت مربوط می‌شوند. اولین و مهم‌ترین وظیفه یک مشاور مالیاتی در شرکت‌ها، توضیح مباحث و قوانین مالیاتی برای افرادی است که کار آنها به امور مالی مربوط می‌شود. مشاوران مالیاتی باید مدیران یک شرکت را به زبان ساده با قوانین مالیاتی آشنا کنند و فرآیندهای مالی شرکت را به سوی پرداخت مالیات کمتر سوق دهند.

مشاور می‌تواند به تدوین صورت‌های مالی شرکت به بهترین وجه بپردازد؛ همچنین به جریان نقدینگی در شرکت و بر میزان دریافتی‌ها و پرداختی‌ها نظارت کند تا بتواند به کنترل آن بپردازد. او همچنین می‌تواند لوایح و اظهارنامه‌های مالیاتی را تنظیم کند‌. این موارد در میزان مالیات پرداختی شرکت‌ها بسیار تاثیر می‌گذارند. در بسیاری از مواقع مشکلات زیادی که شرکت‌ها در زمینه پرداخت مالیات دارند مربوط به تکمیل اشتباه اظهارنامه مالیاتی می‌شود که با کمک گرفتن از مشاوره مالیاتی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

دادرسی مالیاتی

علاوه بر مشکلاتی که در تکمیل اظهارنامه مالیاتی ممکن است پیش بیاید مشکلات دیگری هم ممکن است در حوزه مالیاتی برای شرکت‌ها پیش بیاید که مشاوران مالیاتی می‌توانند در رفع آنها کمک کنند. سازمان امور مالیاتی از دستگاه‌هایی است که با بنگاه‌های اقتصادی ارتباط دارد و شرکت‌ها گاهی بعد از تکمیل و ارسال اظهارنامه از میزان مالیاتی که برای آنها در نظر گرفته شده است ناراضی هستند.

برای طرح صحیح اعتراض به مبلغ مالیات و رسیدن به نتیجه، نقش مشاور متخصص می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در اداره امور مالیاتی، مشاور مالیاتی می‌تواند با طرح لایحه اعتراضی دقیق به سازمان امور مالیاتی در کاهش میزان مالیات تعیین شده به شما کمک کند. او با ادبیات مناسب و قانونی و با مذاکراتی که با مأموران ممیز مالیاتی انجام می‌دهد، می‌تواند آنها را در کاهش مبلغ مالیات قانع کند؛ به همین دلیل در هیئت‌های حل اختلاف می‌توان از تخصص آنها بهره برد و با کمی هزینه کردن برای مشاوره مالیاتی، مالیات پرداختی شرکت را کاهش داد.

مشاور مالیاتی

برای مطالعه ی بیشتر: مشاور مالی چه کسی است و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟‌

مهارت‌های مشاوران مالیاتی

مشاوره مالیاتی در برطرف کردن مشکلات بسیاری از کسب‌وکارها راهگشا است. البته این موفقیت در گرو داشتن مجموعه‌ای از مهارت‌ها است که به قرار زیر هستند:

 • مشاور مالی و مالیاتی متخصص قادر است به تجزیه و تحلیل انبوهی از داده‌ها و اطلاعات کمی بپردازد.
 • علاوه بر تجزیه و تحلیل داده‌ها نتایج را به صورت ساده و قابل فهم به مدیران کسب‌وکارها ارائه می‌دهد.
 • او باید فن بیان و توان مذاکراتی بالایی داشته باشد و بتواند با تکیه بر توانایی مذاکراتی بالای خود به دفاع از حقوق شرکت در پرونده‌های مالیاتی بپردازد.
 • او باید قابلیت انطباق بالا با شرایط بحرانی را داشته باشد و از مهارت‌های تفکر انتقادی و خلاقانه برخوردار باشد.
 • مشاور مالیاتی حرفه‌ای دقت بالایی در رسیدگی به امور دارد و کارها را با سرعت بالا در کمترین زمان ممکن مدیریت می‌کند و سریع به هدف می‌سد.

مشاور مالیاتی چه خدماتی به مشتریان ارائه می دهد؟

خدمات مشاوره مالی و مالیاتی که یک مشاور به مشتریان ارائه می‌دهد، شامل موارد مختلفی است که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • تمام امور مرتبط با تکمیل، ارسال و پیگیری اظهارنامه‌های مالیاتی شرکت‌ها را انجام می‌دهد.
 • بر مجموعه‌ای از فعالیت‌های مالی و همچنین پیگیری امور مرتبط با حسابداری و حسابرسی شرکت‌ها نظارت می‌کند.
 • به تنظیم و پیگیری امور مرتبط با لوایح مالیاتی می‌پردازد.
 • پرونده‌های مالیاتی شرکت‌ها در سازمان امور مالیاتی و هیئت‌های حل اختلاف را دادرسی می‌کند.
 • شرکت‌ها را با جدیدترین قوانین مالیاتی آشنا و همگام می‌کند.
 • به شرکت‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های مالیاتی را کاهش دهند.
 • برای بهبود چرخه فرآیندهای مالی شرکت‌ها در گذر زمان برنامه ریزی می‌کنند.

مشاور مالیاتی

برای مطالعه ی بیشتر: چرا در مشاوره های مالی باید از یک کارشناس کمک گرفت؟

سخن پایانی

تعداد کسب‌وکارهای امروزی رو به افزایش است و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می‌شود؛ علاوه بر مشاغل سنتی که از قدیم وجود دارد مشاغل جدیدی با ورود به دنیای دیجیتال اضافه شده است. مشاور مالیاتی فردی است که به قوانین مالیاتی مسلط است و به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا بتوانند از تحمیل هزینه‌های اضافی جلوگیری کنند و با تکیه بر دانش خود و قوانین مالیاتی در کاهش پرداخت مالیاتی شرکت شما کمک‌تان کند. اگر شما هم می‌خواهید از خدمات مشاور بهره‌مند شوید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمای شما باشند‌. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه به سایت رابین محاسب مانا مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *