حسابرسی رعایت نوعی حسابرسی است که برای بررسی مطابقت فعالیت‌های یک اداره، سازمان یا نهاد با مقررات اجرایی به کار می‌رود. اگر در فرایندها و تراکنش‌های یک اداره مقررات نقض شده باشند، حسابرس به دقت دلایل را مطالعه کرده و راهکارهایی برای پیشگیری از انحرافات آینده به آن اداره توصیه می‌کند. حسابرس در هربار بررسی یک فرایند نهایتا باید اعلام کند که آن فرایند مطابق با استاندارد برگزیده‌شده هست یا خیر. این کار اگرچه ساده به نظر می رسد اما در برخی موارد به دلیل سلطه مقررات پیچیده‌ای از قبیل مقررات مربوط به ایمنی، حرفه‌ای، رویه‌های استخدام، بیمه، قراردادها، مزایا و بازنشستگی کارکنان و… با  دشواری‌های زیادی مواجه می‌شود؛ از همین رو حسابرسی رعایت باید توسط یک حسابرس خبره و مسلط بر قوانین و مقررات انجام گیرد.

خدمات موسسه رابین محاسب مانا : انجام خدمات حسابرسی

حسابرسی رعایت چیست؟

حسابرسی رعایت یکی از شاخه‌های حسابرسی داخلی سازمان‌های تجاری و اقتصادی است که به جهت بهبود بهره‌وری سازمان‌ها و رعایت مقررات و دستورالعمل‌ها در تمامی اعمال سازمان به کار گرفته می‌شود. حسابرسی رعایت از قرن بیستم به عنوان مفهومی جدید در حوزه مقررات مربوط به فعالیت‌های مالی و اقتصادی معرفی شد. درحقیقت پس از انقلاب صنعتی در اروپا، جوامع با رشد مشاغل تولیدی مواجه شدند و سازمان‌ها و شرکت‌های متعددی شکل گرفتند. این شرکت‌ها برای اداره و سامان‌ دادن به فرایندهای کسب و کار خود نیازمند بازرسی‌های دوره‌ای و منظم بودند تا از فساد اداری مصون بمانند.

در نتیجه امروزه با پیدایش حسابرسی رعایت، عملکرد نهادها و سازمان‌ها از جهت پایبندی به قوانین و مقررات بررسی شده و با تخلف‌های اداری و سازمانی برخورد می‌شود. حسابرسی رعایت بر عهده یک نفر حسابرس گذاشته می‌شود و این شخص پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم، یک گزارش کارشناسانه مبنی بر تایید یا رد عملکردهای سازمان ارائه می‌کند. این گزارش به مراجع ذی‌صلاح اعلام شده و موارد تخلف توسط سازمان حسابرسی کل کشور بررسی خواهد شد. با انجام حسابرسی رعایت می‌توان از اجرای مقررات توسط اشخاص حقوقی، نهادها و سازمان‌ها اطمینان حاصل نمود و آن‌ها را به انجام وظایف خود ملزم کرد.

به عنوان مثال یکی از مقرراتی که تمامی سازمان‌ها موظف به تبعیت از آن هستند، مقررات زیست محیطی است. درصورتی که حسابرس متوجه نقض مقررات زیست محیطی توسط یک سازمان شود، می‌بایست این تخلف را به مراجع ذی‌صلاح گزارش کند تا هرچه سریع‌تر فعالیت‌های غیرقانونی شرکت متوقف شده و به رعایت قانون الزام گردد.

خدمات موسسه رابین محاسب مانا : حسابرسی صورت های مالی

حسابرسی رعایت چگونه انجام می‌شود؟

حسابرسی رعایت ممکن است توسط حسابرس داخلی سازمان یا حسابرس خارجی مثل حسابداران رسمی و دولتی صورت بگیرد. البته حسابرسی‌های رعایت معمولا بر عهده حسابرس داخلی گذاشته می‌شود تا پیش از حسابرسی برون‌سازمانی، نارسایی‌های شرکت کشف و اصلاح شوند. چنانچه حسابرس خارجی قصد بررسی عملکرد و فعالیت‌های یک سازمان را داشته باشد، ابتدا با نمایندگان شرکت نشستی برگزار کرده و به تعیین چک لیستی از قوانین و مقررات، دستورالعمل‌ها و دامنه حسابرسی می‌پردازند. پس از آن حسابرس عملکرد کارکنان سازمان را به دقت بررسی کرده و فرایندهای کنترل داخلی را نیز مطالعه می‌کند. سپس اسناد سازمان مورد مطالعه قرار گرفته و انطباق یا عدم انطباق عملکرد سازمان با اسناد داخلی خود ارزیابی می‌شود.

همچنین ممکن است حسابرس رعایت در راستای تحقیقات خود، از هیئت مدیره سوالاتی در خصوص افرادی که شرکت را ترک کرده‌اند، کاربرانی که به سیستم اضافه شده‌اند، دسترسی مدیران به نقاط بحرانی سیستم و… مطرح کند. مدیران و سرپرستان بخش فناوری اطلاعات می‌توانند به کمک نرم‌افزارهای مدیریت تغییرات و ثبت وقایع یا کنترل سیستم‌های IT خود، حسابرس را در ارزیابی شرکت یاری دهند. بعد از اتمام این مراحل و انجام تحقیقات دقیق در خصوص فعالیت‌های شرکت، حسابرس گزارشی از جزئیات اعمال سازمان و میزان مطابقت آن‌ها با مقررات و استانداردها تهیه می‌کند. این گزارش به مدیران شرکت ارائه شده و پس از آن به صورت عمومی منتشر می‌شود.

خدمات موسسه رابین محاسب مانا : انجام خدمات حسابرسی عملیاتی

خدمات حسابرسی

انجام خدمات  حسابرسی در مجموعه رابین محاسب مانا

این مجموعه با سابقه چندین ساله در زمینه انواع خدمات حسابداری ، مالی و مالیاتی در راستای ارائه خدمات حسابرسی به شرکت ها و مجموعه های مختلف، این فعالیت ها را انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام کار با شماره های زیر در ارتباط باشید :

مزایای حسابرسی رعایت برای کارفرمایان

همه نهادها و سازمان‌‌ها موظف به رعایت قوانین و مقررات داخلی و محلی هستند و در صورت تخلف، مجازات و جریمه برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد. حسابرسی رعایت موجب می‌شود تا مدیر یک مجموعه در جریان نقص‌های احتمالی و نارسایی‌ها در سیستم اداری شرکت خود قرار بگیرد و برای برطرف کردن آن‌ها تلاش کند. به این ترتیب، گزارش حسابرس نقش مهمی در آگاهی از نواقص و تخلف‌ها و پیشگیری از تحمیل جریمه بر سازمان ایفا می‌کند.

ویژگی‌‌های حسابرس

حسابرس رعایت برای انجام هرچه بهتر وظایف خود باید دارای یک سری شرایط و ویژگی‌ها باشد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌‌های لازم برای حسابرس، داشتن اطلاعات جامع در خصوص انواع قوانین و مقررات، حیطه نفوذ هر قانون، استانداردهای برگزیده و خط‌ مشی‌های داخلی هر نهاد است؛ همچنین حسابرس باید تمامی مطالعات و تحقیقات خود را با حفظ بی‌طرفی انجام دهد و تمامی اصول حسابرسی بی‌طرفانه و اخلاق حرفه‌ای را در تهیه گزارش رعایت نماید. از همین رو حسابرس رعایت باید آموزش‌های لازم برای این امر را دریافت کرده و توانایی تفکیک و تبیین مسائل پیچیده سازمان‌ها را داشته باشد.

یک حسابرس خوب باید روش‌هایی را به کار گیرد که خطر نتیجه‌گیری نادرست را تا سطح قابل قبولی کاهش می‌دهند. به این معنا که حسابرس در طی فرایند مستندسازی باید مطمئن شود که شواهد و اسناد کافی را مورد بررسی قرار داده و تحقیقات او به دور از تحریف و تقلب بوده است. حسابرس رعایت باید از دانش و تجربه کافی برای قضاوت برخوردار باشد تا بتواند در تک تک مراحل حسابرسی، تصمیم مناسب را اتخاذ کرده و توصیه‌های موثری به مدیران شرکت‌ها عرضه کند.

سایر خدمات موسسه رابین محاسب مانا : انجام خدمات حسابداری

امور مالی
سخن پایانی

حسابرسی رعایت نوعی از خدمات حسابرسی است که بر نحوه عملکرد و فعالیت یک واحد اقتصادی تمرکز کرده و رویه سازمان را از جهت انطباق با مقررات، استانداردها، قوانین محلی و سیاست‌های داخلی خود بررسی می‌کند. این نوع حسابرسی کمک می‌کند تا مدیر یک شرکت و سازمان، دید شفاف و جامعی از کلیه تصمیمات اعمال شده داشته باشد و بهتر بتواند به رفع نواقص و کاستی‌های شرکت خود بپردازد. حسابرسی رعایت غالبا توسط حسابرسان داخلی مجموعه انجام می‌گیرد و در موارد معدودی ممکن است حسابرسان خارجی به این امر رسیدگی کنند. لازم به ذکر است که دیوان محاسبات کشور وظیفه نظارت بر حسن اجرای حسابرسی‌های رعایت را بر عهده دارد و حسابرسان را از جهت بی‌طرفی و برخورداری از دانش کافی برای حسابرسی رعایت، احراز صلاحیت می‌کند.