یکی از خدماتی که همواره شرکت‌ها و واحدهای تجاری به دریافت آن نیاز دارند، خدمات حسابرسی است. ممکن است برخی از افراد با خود بپرسند منظور از حسابرسی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم حساب‌های واحدهای تجاری بسیار پیچیده بوده و مدیران مجموعه قادر به بررسی و رسیدگی آنها نخواهد بود، به همین‌خاطر افرادی به نام حسابرس این وظیفه را بر عهده گرفته و به بررسی اسناد حسابداری، اطلاعات مالی و سیستم کنترل داخلی شرکت مد نظر می‌پردازند. خدمات حسابرسی انواع مختلفی داشته که پیش از دریافت این خدمات باید به طور کامل و جامع با آنها آشنایی داشته باشید. برای آگاهی هرچه بیشتر از انواع خدمات حسابرسی به شما پیشنهاد می‌دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسی‌تان قرار دهید.

چه مجموعه هایی مشمول دریافت خدمات حسابرسی هستند؟

باید توجه داشته باشید تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی که در زمینه‌های مختلف به فعالیت می‌پردازند و درآمد ناخالص آنها بیش از ۸۰ میلیارد ریال است، باید از خدمات حسابرسی در شرکت و مجموعه خود استفاده کنند؛ چرا که در غیر این صورت توسط قانون بازخواست شده و باید جوابگو باشند.

برخی از خدمات حسابرسی مجموعه رابین محاسب مانا

همانطور که چندی قبل ذکر کردیم، خدمات حسابرسی دارای انواع متعددی می‌باشند. انواع خدمات حسابرسی به شرح زیر است:

حسابرسی مدیریت

اولین نوع از خدمات حسابرسی، حسابرسی مدیریت می‌باشد. باید بدانید حسابرسی مدیریت می‌تواند میزان اثربخشی مدیران مجموعه را افزایش داده و باعث پیشرفت واحدهای تجاری گردد. توجه داشته باشید حسابرسی مدیریت را با نام‌های دیگری همچون حسابرسی عملکرد نیز می‌شناسند که دانستن این موضوع خالی از لطف نخواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت در حسابرسی مدیریت تمامی داده‌ها و اطلاعاتی که در اختیار مدیر مجموعه قرار می‌گیرد توسط حسابرس بررسی می‌شود تا بتوان از این داده ها در راستای بهبود موقعیت شرکت استفاده مناسب کرد.

حسابرسی عملیاتی

نوع دیگری از حسابرسی که امروزه بسیار مورد توجه واحدهای تجاری قرار گرفته است، حسابرسی عملیاتی نام دارد. در حسابرسی عملیاتی نحوه عملکرد قسمت‌های مختلف یک واحد تجاری مورد بررسی و سنجش قرار می‌گیرد و باعث کارایی هر چه بیشتر هر یک از این قسمت‌ها می‌گردد. تفاوت حسابرسی عملیاتی با دیگر حسابرسی‌ها نداشتن استانداردهای مشخص و قانونی است که افراد پیش از دریافت خدمات مدنظر از شرکت‌های حسابرسی باید این نکته را مد نظرشان قرار دهند.

خدمات حسابرسی

حسابرسی صورت های مالی

حسابرسی صورت‌های مالی که به طور مختصر و با عبارت حسابرسی مالی نیز در شرکت‌ها شناخته می‌شود. به منظور اعتباردهی به تمامی داده‌های مالی انجام می‌گردد. در حسابرسی صورت‌های مالی حسابرس‌ها به اظهار عقیده با توجه به اصول حسابداری در مجموعه مدنظر می‌پردازند که تمامی این اظهار عقیده‌ها باید منطقی و با داشتن شواهد کافی صورت گیرد.

حسابرسی رعایت

آخرین نوع از خدمات حسابرسی که در این قسمت از مقاله می‌خواهیم برایتان شرح دهیم، حسابرسی رعایت می‌باشد. این نوع از حسابرسی دارای زیر مجموعه‌های دیگری همچون حسابرسی مالیاتی، حسابرسی دیوان محاسبات و حسابرسی بیمه است که هر یک با توجه به اصول و قوانین خاصی مورد بررسی و انجام قرار می‌گیرند. معمولاً افرادی که میخواهند از خدمات حسابرسی رعایت استفاده کنند، این اقدام را به صورت پروژه‌های مجزا انجام می‌دهند. ممکن است افراد با خود بپرسند منظور از حسابرسی رعایت چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در حسابرسی رعایت صورت‌های مالی را با قوانین و بخشنامه‌های موجود تطابق میدهند و در صورت عدم مطابقت گزارش‌ها را به صاحب واحد تجاری ارائه می دهند.

تفاوت حسابرسی داخلی و خارج سازمانی

همانطور که تا الان متوجه شده‌اید، حسابرسی داخلی با حسابرسی خارج سازمانی تفاوت‌های بسیاری دارند. به طور کلی می‌توان گفت حسابرسی داخلی نگرشی به آینده داشته و وظایف آن توسط مدیران مجموعه تعیین می‌گردد. اما در حسابرسی خارج سازمانی عملکرد گذشته واحد تجاری مورد بررسی حسابرس قرار می‌گیرد و این موضوع با توجه به اصول و استانداردهای حسابرسی انجام می‌گردد.

ویژگی های بهترین شرکت های حسابرسی

اگر می‌خواهید برای سازمان خود یک حسابرس به صورت دائمی یا پروژه‌ای استخدام نمایید، باید به شرکت‌های حسابرسی مراجعه فرمایید. اما پیش از مراجعه به این شرکت‌ها باید با ویژگی‌های بهترین شرکت حسابرسی آشنا باشید. از مهمترین مشخصات و ویژگی این شرکت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سابقه کاری خوب

اولین و مهمترین ویژگی یک موسسه حسابرسی مناسب، سابقه خوب آن میباشد. برای اینکه بتوانید سابقه یک شرکت حسابرسی را مورد بررسی قرار دهید، باید رزومه کاری و مجموعه‌هایی که با این شرکت فعالیت کرده‌اند را از نظر بگذرانید تا پس از آن بتوانید از سابقه کاری مجموعه آگاه گردید.

  • پرسنل ماهر

همانطور که می‌دانید شرکت‌های حسابرسی تعداد بالایی از حسابرس‌ها را در مجموعه خود استخدام نموده‌اند. لذا افراد باید به دنبال شرکت‌هایی باشند که پرسنل آن ماهر و دارای رزومه عالی هستند.

  • داشتن تعهد و نظم

هنگامی که می‌خواهید با شرکت حسابرسی مدنظرتان قرارداد ببندید، باید از داشتن تعهد و نظم پرسنل آن اطمینان حاصل کنید و این موضوع را داخل قرارداد ذکر کنید. اگر گزارش‌ها به طور مداوم به مدیریت ارائه نشود، کیفیت کار کاهش یافته و نتیجه خوبی برای سازمان مدنظر حاصل نخواهد شد.

  • هزینه مناسب

از دیگر ویژگی‌های یک شرکت حسابرسی مناسب، هزینه مقرون به صرفه آن می‌باشد. بعضی از شرکت‌های حسابرسی دستمزدهای هنگفت را از مشتری‌های خود طلب می‌کنند که این موضوع باعث نارضایتی مخاطبانشان خواهد شد. لذا همواره با شرکت‌های حسابرسی همکاری نمایید که به دریافت هزینه‌های مناسب و اقتصادی بپردازند.

مزایای خدمات حسابرسی رابین محاسب

مزایای استفاده از خدمات حسابرسی

استفاده از خدمات حسابرسی مزایای فراوانی دارد که از مهمترین آنها لازم است به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

حفظ سرمایه

یکی از مهمترین مزایای بهره‌مندی از خدمات حسابرسی، حفظ سرمایه سازمان مد نظر است. هنگامی که واحدهای تجاری از یک تیم کاربلد برای اهداف مالی و حسابرسی خود استفاده کنند، به راحتی می‌توانند سرمایه خود را حفظ کرده و به رونق آن کمک شایانی کنند. هنگامی که از یک حسابرس برای مجموعه تجاری خود کمک می‌گیرید، می‌توانید از گردش نقدی حساب‌های خود اطمینان حاصل کنید و با برنامه ریزی اصولی از سرمایه‌تان محافظت کنید.

صرفه جویی در زمان

همانطور که میدانید، امور مالیاتی و حسابرسی دارای قوانین مخصوصی می‌باشد که تمامی افراد قادر به انجام آن نخواهند بود. بعضی از مدیران به جای کمک گرفتن از مجموعه‌های حسابرسی، خود به تنهایی این اقدامات را انجام می‌دهند. لذا این موضوع باعث می‌شود علاوه بر کاهش دقت در انجام عملیات، وقت بسیاری از مدیران سازمان‌ها گرفته شود و در نهایت نتیجه مطلوبی هم نداشته باشد. هنگامی که از یک حسابرس کمک میگیرید میتوانید به صرفه جویی در زمان خود بپردازید.

مدیریت هزینه ها

باید توجه داشته باشید حسابرس‌های باتجربه می‌توانند تمامی تهدیدات سازمان یا شرکت مدنظر را بررسی کرده و از ضرر و زیان‌ها تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنند. این موضوع باعث می‌شود شرکت یا سازمان مد نظر بتواند بهتر از قبل به مدیریت هزینه‌ها بپردازد. هنگامی که یک مجموعه بتواند به مدیریت هزینه‌های خود بپردازد، قطعاً از ورشکستگی در امان خواهد بود و همواره می‌تواند خود را به سمت پیشرفت سوق دهد.

سخن پایانی

همان طور که تا به الان متوجه شده‌اید، انجام خدمات حسابرسی برای اکثر سازمان‌ها و مجموعه‌ها الزامی است و افراد برای اینکه بتوانند سرمایه خود را مدیریت کرده و از ورشکستگی جلوگیری کنند، باید با یک مجموعه متبحر در این زمینه همکاری نمایند و تمامی امور مالیاتی و حسابرسی خود را به آنها بسپارند. لذا در این  مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کامل و جامع با انواع خدمات حسابرسی آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را در این باره برطرف کرده و در صورت تمایل از یک مجموعه معتبر برای دریافت خدمات حسابرسی کمک بگیرید.