خدمات حسابداری نقشی اساسی در انواع فعالیت‌های اقتصادی داخلی یا خارج از کشور دارد؛ همین امر سبب شده تا جهان امروز نیازی دائمی به شرکت‌ها و فعالان حوزه حسابداری داشته باشد. با استفاده از کمک حسابداران حرفه‌ای قادر خواهید بود تا راهکارهایی مناسب برای بررسی، کنترل و ثبت مطالبات مالی خود، پیدا کنید.

خدمات حسابداری چیست؟

شرکت‌های حسابداری قادر هستند تا خدمات متنوعی را در اختیار مراجعین خود قرار دهند. به طور کلی به انجام دادن خدمات مرتبط به حسابداری انواع شرکت‌های بازرگانی، پیمانکاری، تولیدی، صنعتی و فروشگاه‌ها، خدمات حسابداری گفته می‌شود. در این بخش به معرفی این خدمات خواهیم پرداخت.

انجام دادن خدمات حسابداری شرکت ها

تفاوتی ندارد که شما صاحب شرکت‌های بازرگانی، پیمانکاری، تولیدی و صنعتی و حتی فروشگاه‌های کوچک یا بزرگ باشید؛ در هر حال با توجه به وسعت مجموعه خود، میزانی مراودات مالی و تعدادی پرسنل خواهید داشت. علاوه بر فعالیت‌های معمول، ممکن است به کار واردات و صادرات نیز مشغول باشید؛ همین امر سبب می‌شود که امور مالی پیچیده‌تر شده و به افرادی حرفه‌ای برای مدیریت آن‌ها نیاز باشد.

لازم به ذکر است نحوه محاسبه مالیات وارزش افزوده، حسابداری خرید و فروش‌ها‌، نحوه محاسبه سود و زیان و هزینه‌های تمام شده، خرید یا واردات مواد اولیه و مراودات با شرکت‌های خارجی، برای هر شرکت متفاوت بوده و نیاز است تا حسابداران با روش دقیق محاسبه هر کدام، آشنایی داشته باشند.

خدمات حسابداری رابین محاسب مانا

برخی از خدمات حسابداری مجموعه رابین محاسب مانا

این مجموعه با سابقه چندین ساله در زمینه انواع خدمات حسابداری ، مالی و مالیاتی در راستای ارائه خدمات حسابداری به شرکت ها و مجموعه های مختلف، این فعالیت ها را انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام کار با شماره های زیر در ارتباط باشید :

استقرار کادر و نماینده جهت ارائه خدمات حسابداری

شرکت‌های بزرگ و با حجم مراودات مالی بسیار زیاد و متنوع هم می توانند علاوه بر داشتن یک واحد حسابداری از موسسات مالی بخواهند به جهت نظارت بر عملکرد واحد مالی شرکت به عنوان یک شخص بی طرف و نیز برای رصد خطاهای مالی و پیشگیری از بروز ضرر و زیان های مالی و مالیاتی عمده وارد عمل شده و شرکت را در این خصوص یاری کنند .

برای ارائه خدمات حسابداری نیاز است تا شرکت حسابداری نماینده‌ و کادر حسابداری را در شرکت شما مستقر کند. این افراد به صورت پاره وقت، تمام وقت یا پروژه‌ای به انجام امور مالی شرکت خواهند پرداخت. اگر صاحب شرکتی کوچک هستید، نیازی نیست تا برای استخدام یک نیروی حسابدار تمام وقت اقدام کنید؛ در عوض می‌توانید به موسسات مالی مختلف، درخواست یک نیروی پاره وقت برای انجام امور حسابداری خود نمایید. نیروی اعزام شده قادر است تا علاوه بر انجام فعالیت‌های مالی، به شما در تهیه اظهارنامه و مواردی دیگر نیز کمک کند.

نظارت بر واحد مالی جهت کنترل اسناد حسابداری

ثبت و نگهداری از اسناد از نظرهای داخلی و ارائه به سازمان‌های مالیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حفظ و نگهداری دارایی‌های موسسه، نیاز است تا از فاکتورهای خرید، صدور فاکتورهای فروش، نحوه هزینه کرد سرمایه شرکت، نگهداری شود؛ بنابراین نیاز است تا هر شرکت افرادی با ویژگی‌های وجدان کاری بالا، امانت‌دار و متعهد را به این کار مشغول کند. نظارت مستقیم بر این افراد را می‌توان به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری سپرد. نمایندگان این شرکت‌ها قادر هستند تا تمامی مشکلات و خلاء‌های مالی در شرکت را شناسایی کرده و پس از کشف منابع و نقطه شروع آن‌ها، برای حل مشکل اقدام کنند.

سازماندهی و بروزرسانی حساب های معوق

بخش مهمی از حساب‌های معوق را هزینه‌های معوق تشکیل می‌دهد. این هزینه‌ها در حقیقت همان هزینه‌هایی هستند که شرکت قبل از وقوع آن‌ها، باید برای پرداخت آن‌ها اقدام کند. به عنوان مثال می‌توانیم به هزینه حقوق ماهیانه پرسنل شرکت اشاره کنیم. اسناد پرداختی هم در صورت رسیدگی نشدن در موعد مقرر، در دسته هزینه‌های معوق قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که بر خلاف دیگر هزینه‌ها، هزینه و حساب‌های معوق را به جای هفتگی و ماهانه، در هر فصل انجام می‌دهند.

برای رسیدگی به حساب‌ها و هزینه‌های معوق نیاز است تا همه اسناد و مدارک مربوط به آن‌ها، در طول فصل جمع‌آوری، ثبت و نگهداری شوند. خوشبختانه برای انجام این امور هم می‌توانید روی کمک موسسات مالی و حسابداری حساب باز کنید. کارشناسان حرفه‌ای این شرکت‌ها قادر هستند تا به خوبی به این امور رسیدگی کنند.

ارائه خدمات انواع نرم افزارهای حسابداری

با گذر زمان پیشرفت چشمگیر انواع نرم‌افزار و تکنولوژی، نرم‌افزارهای حسابداری زیادی به بازار عرضه شد. امروزه بسیاری از کارهای حسابداری به وسیله این نرم‌افزارها انجام می‌شود. به طور طبیعی یک شرکت گسترده، شعبه‌های مختلفی دارد. برای مدیریت هر چه بهتر امور مالی، مسئولین این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تا با استفاده از سیستم تحت شبکه، تمام شعبه‌های شرکت را به یکدیگر متصل کنند. از سوی دیگر برخی شرکت‌ها گامی فراتر برداشته و با حذف سیستم مکاتبات کاغذی، تمام مکاتبات داخلی خود را تحت وب و تحت شبکه انجام می‌دهند.

همچون دیگر سیستم‌های الکترونیکی، نیاز است تا شرکت‌ها به طور مداوم برای بروزرسانی سیستم و نرم‌افزارهایی که از آن استفاده می‌کنند، اقدام کنند. پشتیبانی و بروزرسانی دائمی این موارد، تاثیر زیادی بر کارایی آن‌ها خواهد داشت و می‌تواند تجربه کاربران را بهبود ببخشد. اگر برای بروزرسانی نرم‌افزارهای حسابداری شرکت خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید به موسسات مالی مراجعه کرده و برای این کار از آن‌ها کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب سایت رابین محاسب مانا، شما را با انواع خدمات حسابداری آشنا کردیم. با استفاده از این خدمات قادر خواهید بود تا از بسیاری از مشکلات مالی مجموعه خود، پیش از وقوع آن‌ها جلوگیری کرده یا به سادگی آن‌ها را حل کنید.